Τετάρτη 30 Μαρτίου 2016

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ: ΤΡΙΓΛΙΑ – ΧΑΛΚΙΔΑ 3-2

Φάση από τον αγώνα

Μετά από εξαιρετική εμφάνιση στην Ραφήνα, η Τριγλία λύγισε με 3-2 στην παράταση (κανονικός αγώνας 1-1) την αντίσταση της Χαλκίδας και προκρίθηκε στην β’ φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών!
Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να έχουν τελειώσει το παιχνίδι από την κανονική διάρκεια αλλά και οι φιλοξενούμενοι στην εκπνοή του 90άλεπτου έχασαν μοναδική ευκαιρία, όταν Σπανός και Καραμπάς συγκρούσθηκαν μπροστά στην άδεια εστία του Λέτσο και δεν κατάφεραν να σπρώξουν την μπάλλα στο ανυπεράσπιστο τέρμα…
Η εικόνα του παιχνιδιού ήταν πολύ καλή, με αντιπάλους που κυνήγησαν την νίκη και την πρόκριση με κάθε πρόσφορο μέσο που διέθεταν.
Στο 36’ σουτ του Μάκο σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Λέτσο και χάθηκε η ευκαιρία για τους Ευβοιώτες να προηγηθούν.
Στο 76’ έγινε πέναλτυ σε χέρι του Σεχολάρι εντός περιοχής και ο Σκαφίδας άνοιξε το σκορ (1-0).
Στο 89’ ο Σπανός (που 4’ νωρίτερα είχε περάσει στο παιχνίδι) ισοφάρισε μετά από εκτέλεση κόρνερ (1-1) και στο 94’ της κανονικής διάρκειας χάθηκε η μεγάλη ευκαιρία της Χαλκίδας για να τελειώσει το ματς, που πήγε στην παράταση!
Στο 93’ η Τριγλία ξαναπήρε προβάδισμα με καταπληκτικό μονοκόμματο σουτ του Μιχ. Παπαδόπουλου, μετά από κάθετη πάσα του Βασιλείου (2-1).
Όμως, στο 98’ ο Α.Ο.Χ. απάντησε με τέρμα του Σταματάκου, σε άστοχη έξοδο του Λέτσο (2-2).
Την πρόκριση στην κυπελλούχο ΕΠΣΑΝΑ έδωσε ο Κότσι στο 103’ με απίστευτο σε εκτέλεση γκολ (3-2)!
Ο τερματοφύλακας της Τριγλίας Λέτσο, πραγματοποίησε πολύ δύσκολη απόκρουση (115’) σε κεφαλιά του Τσούπρου.
Διαιτητές: Τσουκαλάς – Βασιλάκης, Μπατζιόπουλος (Συνδέσμου Αθηνών).
TΡΙΓΛΙΑ (Καλοπήτας): Λέτσο, Κάρδαρης, Τσαγκάρης (81’ Μανδύλης), Τερζής, Τσέπας, Σκαφίδας, Κότσι, Καραδέμητρος (86’ Κόντι), Μάλτσι (66’ Σιάννης), Βασιλείου, Μιχ. Παπαδόπουλος.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Σεροπιάν): Κουμής, Λ. Στασινόπουλος (85’ Σπανός), Δ. Στασινόπουλος, Μπακομήτρος (81’ Σταματάκος), Τσούπρος, Καραμπάς, Μάκο (78’ Ντελέκος), Βαλκάνος, Σεχολάρι, Τσατσαρής, Τσατσαρώνης.