Πέμπτη 21 Νοεμβρίου 2013

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΑΣΤΕΡΑ ΒΑΡΗΣ ΚΑΙ ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ

Πολύ σημαντικές νίκες σημείωσαν στους εξ αναβολής αγώνες που έδωσαν γηπεδούχοι την Τετάρτη 20/11, ο Κυανούς Αστήρ Βάρης και η Θύελλα Ραφήνας. Οι ομάδες της ΕΠΣΑΝΑ βλέπουν το μέλλον τους στην Γ΄ εθνική με αισιοδοξία και ελπίζουν να αξιοποιήσουν κυρίως την έδρα τους στα επόμενα παιχνίδια, για να βελτιώσουν ακόμη περισσότερο την βαθμολογική τους θέση. Οι λεπτομέρειες των αγώνων της Τετάρτης, ακολουθούν:

ΚΥΑΝΟΥΣ ΑΣΤΗΡ ΒΑΡΗΣ – ΚΡΟΥΣΣΩΝΑΣ 2–1
Αυτό που έζησαν την Τετάρτη 20/11 οι φίλοι του Κυανού Αστέρα στο δημοτικό στάδιο Βάρης, θα μείνει βαθιά χαραγμένο στην μνήμη τους. Στο εξ αναβολής παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Αστέρα – Κρουσσώνα, η ομάδα της Βάρης απεδείχθη πολύ σκληρή για …«να πεθάνει»! Αν και ο Κρουσσώνας ισοφάρισε 1-1 στο 90’, στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη!
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά τον αγώνα. Μόλις στο 3’ ο Ανδρεαδάκης με πλασέ (μετά από σέντρα του Σχίζα) έκανε το 1-0. Η ομάδα της Κρήτης προσπάθησε να ξεπεράσει το αρχικό μούδιασμα και σύντομα ισορρόπησε την αρχική υπεροχή των γηπεδούχων, χάνοντας κάποιες ευκαιρίες. Στο β’ ημίχρονο, ο Κρουσσώνας ήταν πιο κινητικός και πίεσε, χωρίς ομώς αποτέλεσμα. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτυ στο 87’ για χέρι του Πλίτση. Τελικά, κατάφεραν να ισοφαρίσουν 1-1 στο 90’ με κοντινό σουτ του Κουράκη. Όμως ο Αστέρας δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια και στο 94’ ο αρχηγός της ομάδας Πλίτσης, με κεφαλιά ύστερα από κόρνερ του Μίχου, έδωσε πανηγυρικά την νίκη στον Αστέρα με 2-1.
Με την λήξη του παιχνιδιού στήθηκε ένα μικρό πανηγύρι στα αποδυτήρια. Πάντως, ο Κρουσσώνας ήταν η καλύτερη ομάδα που πέρασε από την Βάρη στο εφετινό πρωτάθλημα…
Διαιτητές: Κατοίκος – Χαλιάσος, Νυδριώτης (Αθηνών).
Κ. ΑΣΤΗΡ: Ούσιος, Σχίζας, Κωζής, Πλίτσης, Κόπελας, Φωστέρης, Μίχος, Σινάνι (35’ Δρακοντίδης), Κωβαίος (50’ Μπράχο), Καζαντζής, Ανδρεαδάκης (70’ Παπαδημητρόπουλος).
ΚΡΟΥΣΣΩΝΑΣ: Καλομοίρης, Τζωρμπατζάκης (81’ Καπετανάκης), Μασέλης, Κορδονούρης, Τσολακούδης, Ταβλαδωράκης, Παπαρούνας, Δερμιτζάκης (55’ Αλέκου), Κουράκης, Παππάς, Νύκταρης (63’ Καφετζόπουλος).

ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ – ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ 2–1
Σπουδαία νίκη πανηγύρισε η Θύελλα Ραφήνας, η οποία παρά τις απουσίες της, επικράτησε 2-1 του Πανναξιακού και ξέφυγε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Στον εξ αναβολής αγώνα της 3ης αγωνιστικής, που διεξήχθη στο γήπεδο «Παναγιώτης Σκούφος», οι δύο ομάδες είχαν την υπεροχή από ένα ημίχρονο.
Στο πρώτο μέρος ο Πανναξιακός ήταν καλύτερος. Ωστόσο δεν δημιούργησε πολλές ευκαιρίες. Η Θύελλα έδειχνε ανοργάνωτη και το 45λεπτο έληξε χωρίς σκορ.
Στο β’ ημίχρονο (και ειδικά στο τελευταίο 25λεπτο) οι γηπεδούχοι βελτίωσαν σημαντικά την απόδοσή τους και στο 67’ από σέντρα του Χαρακτίδη ο Ραμπαβίλας με κεφαλιά και την βοήθεια του δοκαριού, έκανε το 1-0. Στο 80’ η Θύελλα κέρδισε πέναλτυ σε ανατροπή του Λαγού από τον Κατσάνη και ο Χαρακτίδης ευστόχησε για το 2-0. Ο Πανναξιακός μείωσε 2-1 με σκόρερ τον Παπασταθόπουλο, στις καθυστερήσεις.
Διαιτητές: Ανούσος – Σταματάκος, Παυλερού (Λακωνίας).
ΘΥΕΛΛΑ: Κατσιούλης, Οικονόμου, Ντούνης, Μαντζώρος, Τασσόπουλος, Ντόσκας, Χαρακτίδης, Τσέλιος, Ραμπαβίλας (75’ Γεραγωτέλλης), Πασσάς (88’ Σταυρόπουλος), Κατσούγκρης (61’ Λαγός).
ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ: Γεωργούσης, Κατσάνης, Σάββας, Ανδρεόπουλος (77’ Μποδώνιας), Βάσος (86’ Μπανακάκης), Καλογερής, Καρούσης, Παπαδόπουλος, Βούλγαρης, Ανδριανούτσος, Μεσημέρης (37’ Παπασταθόπουλος).