Δευτέρα 25 Νοεμβρίου 2013

ΕΘΝΙΚΟΣ Ν. ΜΑΚΡΗΣ – ΠΡΩΤΕΑΣ Π. ΦΩΚΑΙΑΣ 4–4

Συναρπαστικό ματς σε αντίξοες καιρικές συνθήκες έγινε στην Νέα Μάκρη. Παραλίγο να διακοπεί, μάλιστα, στο ημίχρονο λόγω της έντονης κακοκαιρίας και της βροχόπτωσης που επικράτησε. Ο διαιτητής (ύστερα από συζητήσεις αρκετής ώρας με τις δύο ομάδες) δέχθηκε τελικά να συνεχισθεί ο αγώνας, που ήταν ισόπαλος 2-2 μέχρι εκείνο το σημείο, οπότε η καθυστερημένη επανέναρξη έφερε την λήξη του αγώνα περί τα 10’ λεπτά αργότερα!
Το 4-4 ήταν απίστευτο σκορ! Απογοητευτικό για τον Πρωτέα και μη ικανοποιητικό για τον Εθνικό!
Αγωνιστικά έγινε ένα χορταστικό παιχνίδι για τους θεατές, με τον Πρωτέα να προηγείται 1-0, 2-1 και 4-2 αλλά να μην καταφέρνει να κερδίσει… Από την άλλη, ο Εθνικός πάλαιψε όσο μπορούσε, είχε 3 δοκάρια, ισάριθμα τετ-α-τετ αλλά πάλι ευχαριστημένος πρέπει να είναι που κατάφερε να ισοφαρίσει! Οι άμυνες και των δύο ομάδων, διέπρεψαν στα …λάθη!
Η σειρά των γκολ και τα δοκάρια:
15’: Ο Μαμάκος με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ 0-1.
20’: Ο Μαγγίνας με απευθείας κτύπημα φάουλ ισοφάρισε 1-1.
24’: Οριζόντιο δοκάρι του Κοκκίνι, με σουτ εκτός περιοχής.
30’: Ο Χρήστου πλασσάρησε με αριστερό διαγώνιο σουτ για το 1-2 αφού έκλεψε την μπάλλα από τον στόπερ Αηδόνη.
38’: Ο Κωνσταντόπουλος με πλασσέ ισοφάρισε 2-2.
47’: Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου ο Μαμάκος με πέναλτυ (χέρι αμυντικού) έδωσε πάλι προβάδισμα τον Πρωτέα με 2-3.
55’: Με 3 πάσσες σε γρήγορη αντεπίθεση (Λάζαρης – Καλιανιώτης – Χρήστου), ο Χρήστου με πλασσέ έκανε το 2-4.
68’: Ο Κότσι με ασύλληπτο σουτ εκτός περιοχής, μείωσε σε 3-4.
70’: Ο Καλιανιώτης είχε δοκάρι με απευθείας κτύπημα φάουλ.
72’: Ο Κότσι με σουτ έστειλε την μπάλλα στο οριζόντιο δοκάρι.
75’: Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κότσι με κεφαλιά ισοφάρισε 4-4.
90’: Ο Μαγγίνας έστειλε πάλι την μπάλλα στο οριζόντιο δοκάρι με κτύπημα φάουλ!
Διαιτητές: Αντιπαριώτης – Ντόστης, Αντ. Βλάχος.
ΕΘΝΙΚΟΣ: Καραλής, Ζούρος, Μαγκουσοχατζάκης, Βιβικίδης, Κοκκίνι, Χατζόπουλος (66' Μασούρας), Κότσι, Κωνσταντόπουλος, Φυτιλής (70' Γεωργάτος), Μαγγίνας, Χρ. Αηδόνης (61' Ελευθερίου).
ΠΡΩΤΕΑΣ: Λαμπρόπουλος, Κατσούλας, Μακροδημήτρης, Χύκα, Λάζαρης, Μούργος, Χρήστου, Μαραγκός, Μπουτσάι, Μαμάκος, Καλιανιώτης (90' Χαρίτος).