Τετάρτη 22 Απριλίου 2015

ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΤΗΣ ΘΥΕΛΛΑΣ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ

Μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι η Θύελλα Ραφήνας απέκλεισε στο Ρέθυμνο τον Αστέρα Περάματος με 4-3 στην παράταση. Έτσι, προκρίθηκε στους 4 του θεσμού και στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσει (πάλι εκτός έδρας) τον Τσικλητήρα Πύλου Μεσσηνίας, που απέκλεισε στα πέναλτυ 7-6 (κανονική διάρκεια 1-1) τον Α.Ο. Θήβας.
Η κυπελλούχος ΕΠΣΑΝΑ στάθηκε εξαιρετικά απέναντι στον δυνατό αντίπαλό της, πήρε την νίκη και την πρόκριση παίζοντας με 10 παίκτες στην παράταση, κι επιτυγχάνοντας τέρματα στα τελευταία λεπτά, γεγονός που απέδειξε την ποιοτική ανωτερότητά της!
Η πρόκριση στα ημιτελικά ήλθε στο 121’ με εύστοχο κτύπημα πέναλτυ του Κατσούγκρη ενώ είχε ισοφαρίσει στο 88’ το αποτέλεσμα σε 2-2 ο Σερέτης. Είναι σημαντικό ότι απεχώρησε τραυματίας στο 29’ ο Χαρακτίδης, ο οποίος επανεμφανίσθηκε στην βασική ενδεκάδα μετά από μήνες! Στο β’ 45λεπτο του κανονικού αγώνα, ο γηπεδούχος Αστέρας Περάματος ήταν καλύτερος κι έχασε ευκαιρίες για γκολ… Μοιραίος και συνάμα κορυφαίος παίκτης των γηπεδούχων ήταν ο Ταμάμης, ο οποίος βρέθηκε σε εξαιρετική ημέρα αλλά το χατ-τρικ που πέτυχε, δεν στάθηκε αρκετό για την ομάδα του.
Φάσεις και γκολ:
01’   ο Καζαντζής με κάθετη πάσα, βγάζει τετ α τετ τον Ντόσκα, αλλά αποκρούει με τα πόδια ο Νικηφόρος.
03’   ΓΚΟΛ! σέντρα του Καζαντζή, με πλασέ ο Δημεσπύρα άνοιξε το σκορ 0-1.
26’   σουτ του Αντιασβίλι ελάχιστα άουτ.
42’   ΓΚΟΛ! σέντρα του Ρηγάκη και ο Ταμάμης με πλασέ ισοφαρίζει 1-1.
43’   ο Ντόσκας βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Νικηφόρο, αλλά ο πορτιέρο του Περάματος απέκρουσε θεαματικά.
58’   ζήτησε πέναλτυ ο Αστέρας Περάματος σε σπρώξιμο του Ρηγάκη από αμυντικό.
66’   πλασέ του Ταμάμη απέκρουσε ενστικτωδώς ο Κατσιούλης.
71’   γυριστό του Ταμάμη ελάχιστα άουτ.
73’   μόνος με τον Κατσιούλη ο Ταμάμης, απέκρουσε ο πορτιέρο της Θύελλας.
76’   ΓΚΟΛ! σέντρα του Ρηγάκη και ο Ταμάμης με πλασέ το 2-1.
88’   ΓΚΟΛ! σέντρα του Κατσούγκρη, με κεφαλιά ο Σερέτης ισοφάρισε 2-2.
94’   απεβλήθη με 2η κίτρινη κάρτα ο Σερέτης και η Θύελλα έμεινε με 10 παίκτες.
99’   ΓΚΟΛ! Λάθος του Φραντζεσκάκη και ο Δημεσπύρα με σουτ «έγραψε» το 2-3.
106’ ΓΚΟΛ! μπαλλιά του Μουρατίδη, ο Ταμάμης απέφυγε τον Κατσιούλη και πλάσαρε στην κενή εστία 3-3.
119' ευθύβολο σουτ του Μουλλάκη, απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Νικηφόρος.
120’ η Θύελλα κέρδισε πέναλτυ σε χέρι του Γεωργόπουλου.
121’ ΓΚΟΛ! την εκτέλεση πέναλτυ ανέλαβε ο Κατσούγκρης, ο οποίος πέτυχε το 3-4.
Διαιτητές: Τσαγκαράκης – Αναστασάκης, Πετεινάτος (Χανίων).
ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ: Νικηφόρος, Μοσχονάς, Κουδουνάκης, Γεωργόπουλος, Φραντζεσκάκης, Η. Χνάρης (77’ Σκουλούδης), Μουρατίδης, Ρούσεφ (85’ Ματαραγκάσι), Ταμάμης, Ρηγάκης, Αντιασβίλι.
ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ: Κατσιούλης, Αράπης, Στάφα (65’ Μπαξεβάνης), Σερέτης, Ντούνης, Γεραγωτέλλης, Χαρακτίδης (29’ λ.τ. Αθανασόπουλος), Ντόσκας, Καζαντζής (79’ Μουλλάκης), Κατσούγκρης, Δημεσπύρα.