Δευτέρα 21 Μαΐου 2012

ΗΤΤΑ ΜΕ 2-1 ΤΟΥ ΝΙΚΟΛΑΚΑΚΗ ΣΤΗΝ ΚΩ

Δυνατός ο Α.Ο. Δικαίου Κω, υποχρέωσε σε ήττα 2-1 τον Νικολακάκη, στο γήπεδο Πυλίου, μπροστά σε 1.200 περίπου θεατές, στην πρεμιέρα των αγώνων για την άνοδο στην Δ' Εθνική.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 5’, όταν ο Μ. Χατζηφούντας έκανε σουτ από δεξιά, η μπάλλα βρήκε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Τσούνη και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0. Ο Α.Ο. Δικαίου συνέχισε να πιέζει κι έχασε ευκαιρίες με τους Πανόπουλο και Μπαρσελό.

Από το 30’ και μετά, ο Νικολακάκης συνήλθε, ισορρόπησε το ματς και προσπάθησε κυρίως με «στημένα» να απειλήσει, χωρίς πάντως να δημιουργήσει μεγάλη φάση. Μάλιστα, λίγο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πανόπουλου!

Στο δεύτερο μέρος ο Νικολακάκης ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Παρ’ ότι οι αλληλοκαλύψεις των γηπεδούχων λειτούργησαν καλά, στο 78’ οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν πολύτιμο γκολ, όταν ο Πάπα εκτέλεσε φάουλ, ο Καραμούτας δεν αντέδρασε σωστά και η μπάλλα κατέληξε στα δίχτυα του για το 2-1.

To φιλμ του αγώνα:

1' Ο Μπαρσελό έκανε σέντρα από δεξιά, ο Φονσέκα προσπάθησε να πάρει κεφαλιά από τον Μουράτογλου, που με αυτοθυσία έδιωξε σε κόρνερ.
5' 1-0 Μακρινό σουτ του Μ. Χατζηφούντα από δεξιά, η μπάλλα αρχικά βρήκε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Τσούνη και στην συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.
9' Ωραία ατομική ενέργεια και σουτ του Τσαλαπατάνη από τα δεξιά, ο Μ. Χατζηφούντας έπιασε κεφαλιά ψηλά άουτ.
14' Μακρινό σουτ του Τσαλαπατάνη, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς και βγήκε μόλις άουτ από το αριστερό δοκάρι του Τσούνη.
15' Ωραίο σουτ του Παπαναστασίου από τα αριστερά, μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Καραμούτας.
19'
M
ακρινό σουτ του Μπαρσελό, η μπάλλα πέρασε ψηλά άουτ.
21'
O
Πανόπουλος έκανε σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Τσούνη.
22' Εκτέλεση κόρνερ από τον Μπαρσελό, ο Γκουντελίτσας έπιασε κεφαλιά ψηλά άουτ.
27' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Πάπα, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καραμούτα.
28' Ο Τσαλαπατάνης έκανε σέντρα, ο Μπαρσελό την κεφαλιά άουτ.
38' Ωραία ατομική ενέργεια και σουτ του Παπαναστασίου, πέρασε άουτ.
44' 2-0 Εκτέλεση φάουλ του Πανόπουλου από δεξιά, ο Τσούνης δεν αντέδρασε σωστά και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του για το 2-0.

Ημίχρονο
47' Εκτέλεση φάουλ του Πανόπουλου από δεξιά, ο Μ. Χατζηφούντας έπιασε κεφαλιά, ο Τσούνης μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.
51'
Eκτέλεση φάουλ του Πάπα από αριστερά, η μπάλλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καραμούτα.
52' Ωραίο 1-2 μεταξύ Χ. Χατζηφούντα και Φονσέκα, ο Βραζιλιάνος σούταρε από δεξιά, η μπάλλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Τσούνη.
60'
A
πευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Θεοδωρή, απέκρουσε με γροθιές σε κόρνερ ο Καραμούτας.
65' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μπαρσελό, η μπάλλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι του Τσούνη και την απομάκρυναν οι αμυντικοί.
78' 2-1
O
Πάπα εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Καραμούτας δεν αντέδρασε σωστά, η μπάλλα κατέληξε στην δεξιά του γωνία για το 2-1.
86' Μετά από κεφαλιά πάσα του Μυλωνά, ο Φονσέκα μπήκε μόνος του από δεξιά, έκανε σουτ αλλά ο Τσούνης απέκρουσε σε κόρνερ.
92' Ωραία μπαλιά του Σκαλέρη στον Πανόπουλο, που μπήκε από αριστερά, έκανε σουτ και η μπάλλα πέρασε άουτ.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, (Χαρίτος, Χριστοδούλου).
Α.Ο ΔΙΚΑΙΟΥ: Καραμούτας, Τσαλαπατάνης, Γκουντελίτσας, Δραμουντάνης, Πανόπουλος, Ζ. Μποϊλής, Χ. Χατζηφούντας (84' Κεφαλιανός), Φονσέκα, Μπαρσελό (66' Μυλωνάς), Μ. Χατζηφούντας, Μ. Μποϊλής (72’ Σκαλέρης).
ΝΙΚΟΛΑΚΑΚΗΣ: Τσούνης, Θεοδωρής, Μοντέρο Νόβα, Μήλας, Μουράτογλου, Σπυρίδης (70' Nίκας), Τέρζιεφ (46' Κωβαίος), Ανδρεάδης, Πάπα, Παπαναστασίου (66' Αθανασέλος), Εγιουρούμ.