Τετάρτη 23 Μαΐου 2012

ΝΙΚΗ ΤΟΥ Α.Ο. ΔΙΚΑΙΟΥ ΚΩ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑΣΣΟ

Η εμπειρία επικράτησε του ενθουσιασμού! Και οι έμπειροι παίκτες του ΑΟ Δικαίου Κω νίκησαν στο τέλος με 2-0 τους καλύτερους στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα αντιπάλους τους, του Ολύμπου, στην Αγιάσσο Μυτιλήνης. Σύμφωνα με παράγοντες της Μυτιλήνης, ο Όλυμπος «κεντούσε» επί 70 λεπτά, έχανε τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη, όμως γκολ δεν κατόρθωσε να βάλει απέναντι στον εκπληκτικό τερματοφύλακα Τσαραπατσάνη, ο οποίος κατέβασε κυριολεκτικά τα ρολά όποτε χρειάστηκε.
Ο ΑΟ Δικαίου Κω, που χωρίς υπερβολή θα μπορούσε να χάνει 3-0 στο ημίχρονο, κατόρθωσε να βγει αλώβητος από την πίεση του Ολύμπου και με όπλο την εμπειρία των ποδοσφαιριστών του, πέτυχε γκολ σε μια από τις λιγοστές κλασικές του ευκαιρίες στην επανάληψη, βγάζοντας την ομάδα της Αγιάσσου εκτός πλάνου...
Ήταν το 73’ λεπτό, όταν ο Μ. Χατζηφούντας κινήθηκε έξυπνα στο δεύτερο δοκάρι και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Είχαν προηγηθεί απίστευτες ευκαιρίες του Ολύμπου με τον Λαλά, τον Βουργουντζή, τον Μαλακό και τον Σεραφίγκο.
Οι παίκτες του Ολύμπου πίεσαν για την ισοφάριση και βγήκαν μαζικά στην επίθεση στα τελευταία λεπτά, κυνηγώντας το γκολ που δικαιούνταν από τη συνολική τους απόδοση στο γήπεδο. Τελικά, όχι μόνο δεν το κατάφεραν, αλλά στην εκπνοή ο Σκαλέρης πέτυχε και το 0-2, σε μια γρήγορη αντεπίθεση, προλαβαίνοντας την έξοδο του Καραβασίλη.
Οι περίπου 300 θεατές που βρέθηκαν στις κερκίδες του Χριστοφιδείου γηπέδου Αγιάσσου, χειροκρότησαν θερμά τους ποδοσφαιριστές του Ολύμπου, οι οποίοι δέχθηκαν και τα συγχαρητήρια των αντιπάλων τους, που αναγνώρισαν την ανωτερότητα αλλά και την ατυχία τους.

Το φιλμ του αγώνα

2' Εκτέλεση κόρνερ του Μαλακού, ο Σεραφίγκος πήρε με κεφαλιά έστειλε την μπάλλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

8' Εκτέλεση φάουλ του Λύγκου, ο Λαλάς έστρωσε στον Σεραφίγκο, ο οποίος έκανε σουτ άουτ.

11' Βαθιά μπαλιά του Λύγκου, ο Σεραφίγκος μπήκε από τα δεξιά, κι έκανε σουτ λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

14' Εκτέλεση φάουλ του Μυλωνά, σουτ του Ζ. Μποϊλή, μπλόκαρε ο Καραβασίλης.

18' Εκτέλεση φάουλ του Μυλωνά, σουτ του Πανόπουλου, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

20' Εκτέλεση κόρνερ από τον Σεραφίγκο, ο Τσιθριώτης πήρε κεφαλιά, η μπάλλα πέρασε άουτ.

28' Εκτέλεση φάουλ του Σεραφίγκου, ο Τσαραπατσάνης αποκρούει σε κόρνερ.

31' Σουτ του Καζάνη, απομακρύνει με γροθιές ο Τσαραπατσάνης.

32' Ωραία συρτή πάσα του Λαλά στον Σεραφίγκο, ο οποίος τους πέρασε όλους, έκανε σουτ στο δεξί δοκάρι του Τσαραπατσάνη!

44' Εκτέλεση φάουλ του Λύγκου, ο Λαλάς πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλλα άουτ.

45' Λάθος συνεννόηση της άμυνας του Δικαίου, σουτ του Σεραφίγκου άουτ.

46' Αδύναμο σουτ του Μ. Χατζηφούντα, μπλόκαρε εύκολα ο Καραβασίλης.

Ημίχρονο

52' Μακρινό σουτ του Μ. Χατζηφούντα, ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

56' Σουτ του Μπαρσελό, απέκρουσε ο Καραβασίλης σε κόρνερ.

57' Σέντρα του Βουργουντζή από πλάγια, ο Λαλάς δεν κατάφερε να βρει την μπάλλα με προβολή!

59' Μακρινό σουτ του Βουργουντζή, μπλόκαρε ο Τσαραπατσάνης.

60' Μακρινό σουτ του Μ. Χατζηφούντα, μπλόκαρε ο Καραβασίλης.

65' Μετά ωραία εναλλαγή Βουργουντζή – Σεραφίγκου, ο πρώτος έκανε σουτ ψηλά άουτ.

67' Κάθετη μπαλλιά του Μ. Χατζηφούντα, έβγαλε τον Φονσέκα σε καλή θέση αριστερά. Το σουτ του Φονσέκα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι!

70' Σουτ του Βουργουντζή, έδιωξε σε κόρνερ ο Τσαραπατσάνης.

73' 0-1: Σέντρα του Μυλωνά από δεξιά, ο Μ. Χατζηφούντας μόνος του στο δεύτερο δοκάρι, με κεφαλιά στη δεξιά γωνία του Καραβασίλη, το 0-1.

84' Ο Τόρρα έκανε σουτ, που απέκρουσε ο Τσαραπατσάνης.

91' 0-2: Κάθετη μπαλλιά του Τσαλαπατάνη στον Σκαλέρη, ο οποίος με ωραίο πλασέ από πλάγια θέση σκόραρε για το 0-2.

Διαιτητές: Τεβεκέλης, Πάτσιας, Παπαδόπουλος (Μακεδονίας).

ΟΛΥΜΠΟΣ: Καραβασίλης, Σπάχι, Καλουντζής, Λύγκος, Τσιθριώτης, Τσιμπούκης (79' Τόρρα), Λαλάς, Καζάνης, Βουργουντζής, Μαλακός (78' Κουρβανιός), Σεραφίγκος.

ΑΟ ΔΙΚΑΙΟΥ: Τσαραπατσάνης, Τσαλαπατάνης, Μ. Μποϊλής, Γκουντελίτσας, Δραμουντάνης (35' Χ. Χατζηφούντας), Φονσέκα, Πανόπουλος (79' Σκαλέρης), Ζ. Μποϊλής, Μυλωνάς, Μ. Χατζηφούντας, Μπαρσελό (71' Ξύσι).