Πέμπτη 6 Απριλίου 2017

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΝΕΑΣ ΚΙΟΥ – ΑΤΛΑΝΤΙΣ 1–3

Η Ατλαντίς προκρίθηκε με ανατροπή του σκορ στον β’ γύρο του Κυπέλλου Ερασιτεχνών αφού νίκησε 3-1 στο Άργος, τον κυπελλούχο Αργολίδας Αργοναύτη Νέας Κίου. Στο επόμενο παιχνίδι της, η Ατλαντίς θα αντιμετωπίσει γηπεδούχος την Ένωση Πανασπροπυργιακού / Δόξας.
Ο αγώνας στο στάδιο του Άργους εξελίχθηκε αρκετά δυνατός, μπροστά σε 250 περίπου θεατές. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο α’ ημίχρονο, διατήρησαν την πρωτοβουλία στις κινήσεις, προηγήθηκαν στο 18’ αλλά δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο απέναντι σε μια ομάδα που έδειχνε αμυντική αστάθεια.
Στο β’ μέρος οι ρόλοι αντεστράφησαν. Η Ατλαντίς βελτιώθηκε σημαντικά και με άξονα τους έμπειρους παίκτες της, κυριάρχησε και «γύρισε» το σκορ, παίρνοντας και την πρόκριση. Στην εκπνοή του παιχνιδιού απεβλήθη με 2η κίτρινη κάρτα ο Κουλλίρα.
Φάσεις και γκολ
Στο 4’ ευκαιρία του Αργοναύτη με τον Δριμούρα (απέκρουσε ο Φυλακτός).
Στο 5’ σουτ του Νέτζα, άουτ.
Στο 17’ σουτ του Χρυσάφη, άουτ.
Στο 18’ το 1-0. Ο Νέτζα ανετράπη εντός περιοχής από τον Παππά και ο Π. Κάπλατζης που ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτυ, πέτυχε το 1-0.
Στο 26’ σε καλή προσπάθεια του Δριμούρα η μπάλλα κατέληξε άουτ.
Στο 28’ την ίδια τύχη (άουτ) είχε κεφαλιά του Μακρίδη.
Στο 30’ είχε σουτ ο Καλιαμπάκας, το οποίο σταμάτησε ο Μπραϊμλάρι.
Στο β’ ημίχρονο, η αλλαγή του συστήματος από τον προπονητή Βαγγέλη Χαντέ και η είσοδος του Πανόπουλου, απεδείχθησαν ευεργετικές κινήσεις για την Ατλαντίδα.
Στο 52' πέτυχε γκολ με κεφαλιά ο Καλιαμπάκας αλλά ακυρώθηκε ως οφ-σάιντ, σε φάση οριακή.
Στο 55’ σε κτύπημα φάουλ του Χρυσάφη, απέκρουσε ο Μπραϊμλάρι.
Στο 60' ο Καλιαμπάκας έχασε μοναδική ευκαιρία (τετ-α-τετ) με πλασέ άουτ.
Στο 62’ το 1-1. Ο Καλιαμπάκας κέρδισε πέναλτυ από τον Χ. Κάπλατζη. Το κτύπησε ο Χρυσάφης και 1-1.
Στο 67’ το 1-2. Μετά από φάση διαρκείας και σουτ του Χρυσάφη, έγινε το 1-2.
Στο 70’ ευκαιρία του Κούτρου για τρίτο γκολ, χάθηκε από έγκαιρη επέμβαση του Μπραϊμλάρι.
Στο 75’ σε καλή ευκαιρία του Δριμούρα, ο Φυλακτός απέκρουσε δύσκολα.
Στο 84’ το 1-3. Με σουτ μέσα από την περιοχή, ο Καλιαμπάκας σημείωσε το 1-3.
Στο 88’ απεβλήθη με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κουλλίρα.
Διαιτητές: Τζαγκαράκης – Ζούλης, Θανόπουλος (Αχαΐας).
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ (Χρ. Πούλος): Μπραϊμλάρι, Διαμαντής, Τσουρδίνης (60’ Βασιλειάδης), Χ. Κάπλατζης, Μπούκουρης, Μουσταφά, Λέντζιον (70’ Χατζόπουλος), Π. Κάπλατζης, Δριμούρας, Μακρίδης, Νέτζα (85’ Μασκαρατζής).
ΑΤΛΑΝΤΙΣ (Ευάγ. Χαντές): Φυλακτός, Παππάς (75’ Τσιτοφώτος), Πλατέλλας, Κουλλίρα, Κολοτούρος, Μπούμπας, Κόντι (88’ Σιούτης), Μαλάι (46’ Πανόπουλος), Καλιαμπάκας, Χρυσάφης, Κούτρος.