Τετάρτη 13 Απριλίου 2016

Η ΤΡΙΓΛΙΑ ΣΤΟΥΣ 4 ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ

Φάση από τον αγώνα

Η κυπελλούχος ΕΠΣΑΝΑ Τριγλία απέκλεισε με 5-3 τον Α.Ο. Κατασταρίου Ζακύνθου και προκρίθηκε πανηγυρικά στους 4 του Κυπέλλου Ερασιτεχνών.
Στο γήπεδο Ραφήνας, η Τριγλία βρέθηκε στο πρώτο 10λεπτο του αγώνα να προηγείται 2-0 αλλά πολύ γρήγορα το Καταστάρι ισοφάρισε 2-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκε πάλι 3-2 στο ημίχρονο. Στο β’ μέρος το σκορ έγινε 5-2 και το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Κόλλια από το Άργος, βρήκε τους κυπελλούχους ΕΠΣΑΝΑ νικητές με 5-3.
Ο αγώνας διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας της Τριγλίας.
Από δύο τέρματα σημείωσαν οι εξαιρετικοί Κότσι και Μιχ. Παπαδόπουλος, κι ένα ο Βασιλείου.
Η Τριγλία προηγήθηκε 3-2 στο α’ μέρος, μετά από ένα καταπληκτικό 45άλεπτο, με ανοικτό ποδόσφαιρο κι από τις δύο ομάδες. Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό, καθώς οι αντίπαλοι επιδίωκαν το γκολ με συνεχείς προσπάθειες...
Στο 8’ γκολ (1-0) υπέρ της Τριγλίας, με καταπληκτικό μονοκόμματο σουτ του Κότσι.
Στο 10’ το 2-0 με σουτ του Μιχ. Παπαδόπουλου.
Στο 12’ το Καταστάρι κέρδισε πέναλτυ, σε ανατροπή του Λιβέρη από τον Δήμιζα. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Μαλαφούρης (2-1).
Στο 17’ η ισοφάριση 2-2 και πάλι με σκόρερ τον Μαλαφούρη.
Στο 23’ η Τριγλία προηγείται 3-2 με μακρινό ευθύβολο σουτ του Κότσι.
Στο 37’ καλό σουτ του Κότσι, άουτ.
Στο 39′ γυριστό σουτ του Μιχ. Παπαδόπουλου, αναγκάζει τον τερματοφύλακα Ποταμίτη σε δύσκολη απόκρουση, κόρνερ.
Στο β’ ημίχρονο η Τριγλία συνέχισε να πιέζει «ψηλά» ώστε να σημειώσει κι άλλα τέρματα.
Στο 57′ σουτ του Τσάγκαρη από καλή θέση, άουτ.
Στο 58′ το Καταστάρι σε αντεπίθεση και πλασέ του Λιβέρη, στέλνει την μπάλλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Δήμιζα.
Στο 63′ ευκαιρία για την Τριγλία, με σουτ του Κότσι, άουτ.
Στο 65′ ο Λιβέρης προσπάθησε να βρει με σέντρα τον Μαλαφούρη, αλλά ο Δήμιζας βγήκε και καθάρισε την φάση.
Στο 76′ το 4-2. Ο Μάλτσι έκανε σουτ, ο Ποταμίτης απέκρουσε προσωρινά και ο επερχόμενος Μιχ. Παπαδόπουλος σκόραρε από κοντά.
Στο 84′ το 5-2. Ο Σιάννης έβγαλε μόνο του τον Βασιλείου, κι αυτός πλάσαρε υποδειγματικά τον Ποταμίτη.
Στο 90′ το 5-3, με ωραίο πλασέ του Λιβέρη.
Διαιτητές: Κόλλιας (Αργολίδας) – Γκότσης, Τριαντάφυλλος (Κορινθίας).
ΤΡΙΓΛΙΑ: Δήμιζας, Κάρδαρης, Μεϊμάρογλου (69’ Καραδέμητρος), Τερζής, Τσέπας, Τσάγκαρης, Κότσι, Κόντη, Μάλτσι (77’ λ.τρ. Σιάννης), Βασιλείου, Παπαδόπουλος (85’ Σολδάτος).
ΚΑΤΑΣΤΑΡΙ: Ποταμίτης, Βάσσος, Χριστοδουλόπουλος, Λιβέρης, Κουτσούλιας, Κουμιώτης, Αρκαδιανός, Κωστάκης, Μαλαφούρης (77’ Παραστατίδης), Ν. Ματαράγκας (59’ Δρόσος), Λίβος (69’ Διαμαντής).