Κυριακή 3 Ιουνίου 2012

Α.Ο. ΔΙΚΑΙΟΥ - ΟΛΥΜΠΟΣ ΑΓΙΑΣΣΟΥ 3-1

Ο Α.Ο. Δικαίου Κω πανηγυρίζει για την κατάκτηση της μιας από τις δύο θέσεις που δίνουν την άνοδο στην Δ' Εθνική! Νίκησε με 3-1 τον Όλυμπο Αγιάσου, στο γήπεδο Πυλίου Κω, κι εξασφάλισε τον πολυπόθητο προβιβασμό.
Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύθηκαν την εμπειρία, την επιθετική δεινότητα και ωριμότητα των παικτών τους, έναντι του ενθουσιασμού, του δυναμισμού αλλά και της ανωριμότητας (επιπολαιότητας στην τελική προσπάθεια) των φιλοξενουμένων…
Δύο γκολ του Φονσέκα (15’ και 18’), κι ένα του Μ. Χατζηφούντα (52’) έδωσαν τη νίκη στον Α.Ο. Δικαίου, ενώ στο 21’ είχε μειώσει σε 2-1 με πέναλτυ του Λαλά, και ήλπιζε σε κάτι καλύτερο ο Όλυμπος, που τελείωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες, λόγω αποβολής με 2η κίτρινη κάρτα του Λύγκου στο 84’.

Το φιλμ του αγώνα
9' Σουτ του Βουργουντζή έξω από την περιοχή, μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Τσαραπατσάνης.
15' 1-0: Ωραία ατομική ενέργεια του Χ. Χατζηφούντα, ο οποίος έκανε τη κάθετη πάσα στον Φονσέκα. Το σουτ του Βραζιλιάνου έστειλε την μπάλλα στα δίχτυα του Καραβασίλη για το 1-0.
18' 2-0: Σε οργανωμένη αντεπίθεση των γηπεδούχων, ο Μυλωνάς έκανε παράλληλη σέντρα και ο Φονσέκα με σουτ έκανε το 2-0.
21' 2-1: Πέναλτυ υπέρ του Ολύμπου, σε φάουλ εντός περιοχής από τον Σοτίρι. Με εύστοχη εκτέλεση, ο Λαλάς μειώνει σε 2-1.
45+2' Ο Σεραφίγκος βρέθηκε απέναντι στον Τσαραπατσάνη, έκανε σουτ αλλά ο τερματοφύλακας απέκρουσε με τα πόδια και οι αμυντικοί έδιωξαν…

Β’ ημίχρονο
49' Σουτ του Μυλωνά λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, στέλνει την μπάλλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καραβασίλη.
52' 3-1: Ωραία ατομική ενέργεια του Πανόπουλου και κάθετη πάσα στον Μ. Χατζηφούντα, το πλασέ του οποίου διαμόρφωσε το 3-1.
63' Νέα ατομική ενέργεια και σουτ του Φονσέκα. Η μπάλλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καραβασίλη.
74' Κάθετη μπαλιά του Τόρρα στον Σεραφίγκο, ο οποίος έκανε σουτ αλλά η μπάλλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Τσαραπατσάνη.
80' Σουτ του Μαλακού, έδιωξε με γροθιές ο Τσαραπατσάνης.
82' Σέντρα του Μυλωνά, ο Μ. Μποϊλής έκανε σουτ. Έδιωξε με γροθιές ο Καραβασίλης.
84' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Λύγκο. Με δέκα παίκτες ο Όλυμπος.
89' Σέντρα του Μυλωνά, ο Σκαλέρης κέρδισε την κεφαλιά αλλά ο Καραβασίλης μπλόκαρε.

Διαιτητές: Σφακιανάκης, Κοσμάς, Μπαμπάς (Αθηνών).
Α.Ο. ΔΙΚΑΙΟΥ: Τσαραπατσάνης, Τσαλαπατάνης, Πανόπουλος (54' Δραμουντάνης), Γκουντελίτσας, Ζ. Μποϊλής, Σοτίρι, Μ. Μποϊλής, Μυλωνάς, Μ. Χατζηφούντας (75' Σκαλέρης), Χ. Χατζηφούντας, Φονσέκα (81' Κεφαλιανός).
ΟΛΥΜΠΟΣ: Καραβασίλης, Σπάχη, Καλουντζής, Τσαμπλάκος, Λύγκος, Κουρβιανός (60' Τόρρα), Λαλάς, Καζάνης (68' Λαμπράκης), Βουργουντζής (29' λ.τρ. Τσιθριώτης), Μαλακός, Σεραφίγκος.