Τετάρτη 10 Απριλίου 2013

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ 2-1

Ο Κεραυνός ήταν άτυχος στο Άργος και αποκλείσθηκε με 2-1 από τον Παναργειακό για το Κύπελλο Ερασιτεχνών.
Οι λεπτομέρειες του αγώνα:

Άδοξη ήττα με 2-1 υπέστη ο Κεραυνός Κερατέας στο Άργος, όπου αποκλείσθηκε από τον γηπεδούχο Παναργειακό. Το ματς άρχισε με 1’ λεπτού σιγή στη μνήμη των αδικοχαμένων Γιάννη Τζιβίλογλου και Φίλιππου Δελαπόρτα, που σκοτώθηκαν χθες σε τροχαίο δυστύχημα στα Καλύβια!

Ο Κεραυνός έπαιξε με πάθος για τη νίκη και την πρόκριση αλλά παρ’ ότι προηγήθηκε στο σκορ και υπερείχε εμφανώς στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα, δεν κατάφερε να ισοφαρίσει τα δύο τέρματα που δέχθηκε με ισάριθμες κεφαλιές… Μάλιστα η ισοφάριση (1-1) από πλευράς Παναργειακού, επετεύχθη 1’ μόλις λεπτό μετά το 0-1!

Τριάντα περίπου οπαδοί του Κεραυνού Κερατέας ακολούθησαν την ομάδα τους και την υποστήριξαν θερμά στην προσπάθειά της, μέσα σε κόσμια πλαίσια.
Το φιλμ του αγώνα:
10’: Ο Κάπλατζης εκτέλεσε κόρνερ και στην κεφαλιά του Νώτη, έδιωξε ο Παππάς.
14’: 0-1 Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κοντογιάννη, ο Σταμάτης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.
15’: 1-1 Ο Κορωνίδης με κεφαλιά ισοφάρισε, μετά από κόρνερ του Καραγκούνη.
40’: Ο Κρυεμάντι είχε δυνατό σουτ, αλλά η μπάλλα κόντραρε στον Σταμάτη, και μπλόκαρε ο Κομπόσης.
42’: Μεγάλη απόκρουση του Παππά σε κεφαλιά του Νώτη! Στην επαναφορά της μπάλλας, ο Κορωνίδης και ο Τριμπόνιας δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Β’ ημίχρονο
52’: Αντεπίθεση του Κεραυνού με τον Κοντογιάννη τελικό αποδέκτη της μπάλλας. Το σουτ από καλή θέση απέκρουσε ο Κομπόσης.
56’: Ευθύβολο σουτ του Κάπλατζη από 20 μέτρα, η μπάλλα λίγο έξω από το «Γ» της εστίας του Παππά.
60’: 2-1 Ο Κορωνίδης σκόραρε και πάλι με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Καραγκούνη!
70’: Καλός συνδυασμός Κάπλατζη, Κουτσοδήμου, Κορωνίδη, Καραγκούνη με τελικά σουτ των Κουτσοδήμου και Καραγκούνη, κόντραραν σε αμυντικούς.
74’: Από λάθος του Νώτη, πήρε ο Γεωργίου κι έκανε σουτ που απέκρουσε σωτήρια ο Κομπόσης.
84’: Νέα ευκαιρία με πρωταγωνιστή τον Κρυεμάντι, αλλά πάλι ο Κομπόσης έσωσε την εστία του.
91’: Η απόκρουση του αγώνα από τον Κομπόση σε απευθείας κτύπημα φάουλ του Κοντογιάννη. Ο τερματοφύλακας του Παναργειακού «απογειώθηκε» κι έστειλε την μπάλλα να κτυπήσει πρώτα στο δοκάρι. Στη συνέχεια την απομάκρυναν αμυντικοί. Ήταν φοβερή η απόκρουση του Κομπόση, που στέρησε την ισοπαλία από τον Κεραυνό…

Διαιτητές: Νεοφυτιάδης, Σεφερλής, Μπουρτζοβίτης (Κορινθίας).
ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ: Κομπόσης, Νώτης, Ταμπάκης, Μπόμπος, Φλώρος, Κάπλατζης, Τριμπόνιας, Καραγκούνης, Κορωνίδης, Καστρίτης (63’ Κουτσοδήμος, 79’ λ.τρ. Λάτσης), Νικολάου (55’ Φίλης).
ΚΕΡΑΥΝΟΣ: Γ. Παππάς, Παπασωτηρίου, Λιούμης, Χ. Παππάς, Αναγνώστου, Σταμάτης, Γ. Ρώμας (65’ Γεωργίου), Μεγαγιάννης, Δ. Ρώμας (55’ Μπάτρης), Κοντογιάννης, Κρυεμάντι.